królowa

Mówi się, że królowa Wiktoria jest symbolem XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii i była uważana za pierwszą współczesną brytyjską suwerenną. Chociaż Victoria miała tylko 4’9 cali wzrostu, przeszła do historii jako wielka i władcza królowa. Lubiła być apodyktyczna również w życiu prywatnym. Victoria i jej mąż mieli razem 9 dzieci i 42 wnuki. Nazywano ją jednak troskliwą matką z przymrużeniem oka.

Królowa Wiktoria, panująca rekordzistka

Alexandrina Victoria objęła rządy w wieku 18 lat. Była królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także pełniła funkcję cesarzowej Indii. Rządziła przez 63 lata, ustanawiając absolutny rekord dla każdego panującego monarchy do tej pory. Znana jako epoka wiktoriańska, jej lata rządów były świadkiem wielu zmian w brytyjskiej kulturze, nauce i polityce. Chociaż Victoria wolała raczej słuchać niż wydawać rozkazy, uważano ją za stanowczą i władczą. Uprawniono ją do mianowania naczelnego dowódcy marynarki i armii brytyjskiej, a także do zwoływania parlamentu, a nawet do rozwiązania Izby Gmin. Wraz ze zmianą politycznego znaczenia monarchii królowa Wiktoria zaczęła być postrzegana jako wzór wysokiej moralności i wartości rodzinnych. Te same wartości są przypisywane następnemu pokoleniu, co przedstawiono w filmie dokumentalnym brytyjskiej rodziny królewskiej.

Zobacz także: The Royal TV show

Władcza królowa Wiktoria i uległy książę małżonek

Początkowo było wiele kontrowersji wokół relacji między królową Wiktorią a księciem Albertem, znanym jako „książę-małżonka”. Otrzymał ten przydomek, ponieważ monarcha wzięła sprawy w swoje ręce i oświadczyła się przyszłemu mężowi. Potrzeba Wiktorii do małżeństwa i założenia rodziny zakotwiczyła obraz królestwa jako monarchii rodzinnej w umysłach Brytyjczyków, jak pokazano w filmie dokumentalnym o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Chociaż małżeństwo Victorii i Alberta było uważane za szczególnie szczęśliwe, królowa wyjaśniła swojemu mężowi, kto „nosi spodnie” w ich domu. Na znak swojej bezwzględnej uległości Albert przekazywał swoje prośby na kawałkach papieru, które rzucał pod drzwi komory. Mimo to Albert wykazywał apetyt na współrządzenie państwem. Chociaż królowa początkowo niechętnie pozwalała mu wypowiadać się w obawie przed utratą autorytetu, wkrótce mianowała go głównym doradcą.

Niewrażliwa matka jako strażniczka paleniska

Ponieważ para miała 9 potomstwa i 42 wnuków, królową nazywano „babką Europy”. Ona i jej mąż cenili sobie spokój i czas rodzinny i zamiast spędzać go w pałacach, szukali spokojnego schronienia w odległych prowincjach. Wiktoria została przedstawiona publiczności jako strażniczka paleniska oraz kochająca i troskliwa matka. Co ciekawe, za największą niedogodność w życiu kobiety uważała ciążę i poród, a jej poglądy na macierzyństwo nie były przesycone miłością i czułością. Twierdziła, że ​​ciąża była przerażająca, a karmienie piersią uważała za niegodne i zwierzęce. Mimo to Wiktoria była postrzegana jako czuła opiekunka i wzór matczynej miłości, która wychowała pokolenia, które wkrótce zasiądą na tronach Europy. Alexandrina Victoria zmarła w wieku 82 lat. O niezwykłym przywileju długowieczności wśród monarchów mówi także relacja księcia Filipa, który zmarł w wieku 99 lat. Film dokumentalny o brytyjskiej rodzinie królewskiej opisuje życie księcia i jego rodzina.