Style wykończenia mieszkań - który pasuje do Ciebie?

Mówi się, że styl w mieszkaniu odzwierciedla duszę i charakter osoby w niej mieszkającej. Jest to poniekąd prawda – dom osoby, która uwielbia styl retro, będzie zdecydowanie różnił się od stylu mieszkania osoby, która uwielbia nowoczesne gadżety. A więc jaki styl mieszkania wybierzesz Ty? Sprawdź poniżej przegląd stylów mieszkania.

Styl stylowi nie równy

Przed wyborem stylu swojego nowego mieszkania lub domu, powinieneś zadać sobie pytania: co lubię, co mi się podoba, jaką jestem osobą. Dzięki temu będzie łatwiej wybrać Ci odpowiedni styl urządzania swojego lokum. Jest to dość ważny moment – jeśli wybierzesz zły styl, w którym chcesz urządzić mieszkanie, będzie Ci się zwyczajnie źle w nim mieszkać i nie będziesz czuł się w nim swobodnie. Najczęstszym błędem jest wybór zupełnie przeciwnego stylu do utożsamianego się na co dzień. Przykładowo wybór stylu retro osoby, która lubi nowoczesne gadżety lub wybór stylu prowansalskiego, przez miłośnika loftów i ścian przypominających beton. Warszawa przykładowo to znakomite miejsce, aby podejrzeć różne style w mieszkaniach – wystarczy rzucić okiem na domy i mieszkania, które są na wynajem lub sprzedaż.

Oczywiście nie każdy ma talent i zmysł do urządzania mieszkań, w takiej sytuacji dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług doświadczonych dekoratorów wnętrz. Z pewnością po krótkiej rozmowie i wypełnieniu specjalnej ankiety, będą w stanie przygotować odpowiednią wizualizację i plan zagospodarowania mieszkania. Jest to doskonały sposób, aby zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Czas – ponieważ często zakupy na własną rękę nie zawsze są trafne i będziesz musiał odwieźć do sklepu zakupiony towar. Pieniądze – nie każdy towar można zwrócić jak, chociażby farbę na ściany. Po pomalowaniu nie dość, że straciliśmy czas to jeszcze pieniądze i to podwójnie!

Jaki więc styl będzie Ci pasował?

Zaczniemy od klasycznych a zarazem wyrazistych stylów – nie wszystkie mogą trafić Ci w gust i nie ma w tym nic złego! Pewne style podobają się mniej lub bardziej, cała trudność polega na dopasowaniu go do własnego charakteru.

Styl prowansalski – jest on zbliżony do stylu rustykalnego, charakteryzuje się spokojem domowego i rodzinnego zacisza. Określić go można jako ciepły, swojski i radosny klimat. Styl pochodzi z urokliwego regionu południowej Francji, tj. Prowansji, kojarzonej z głównie łagodnym klimatem, wspaniałą kuchnią, oraz pachnącymi polami lawendowymi.

Styl skandynawski – charakteryzuje się prostotą, naturalnością i minimalizmem. Kojarzony głównie jest z bielą, drewnem i naturalnymi materiałami. Pomimo z pozoru jej chłodu i surowości, w rzeczywistości mieszkania w tym stylu są przytulne, lekkie i świeże.

Styl nowoczesny – jest to styl dla osób, które uwielbiają minimalizm i prostotę wykończeń. Często królują w pomieszczeniach tego typu kolor biały oraz czarny. Elementy charakterystyczne w tym stylu to również szkło i ograniczenie liczby mebli w mieszkaniu.

Oczywiście stylów jest dużo więcej – ale być może te 3 podstawowe, pomogą Ci w wyborze swojego ulubionego. Jesteśmy pewni, że odpowiednio dobierzesz styl mieszkania do swojej osobowości.