Ślub to bardzo ważna chwila w życiu. Każdy chce, żeby była jak najpiękniejsza i wyjątkowa. Najlepszą pamiątką tego doniosłego wydarzenia są zdjęcia. Aby były idealne, trzeba wyjątkowo starannie wybrać fotografa. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.

Lepiej wybierz specjalistę

Jeszcze do niedawna zdjęcia ze ślubu czy wesela często robili krewni i znajomi. Efekt ich pracy pozostawiał zwykle wiele do życzenia. Lepiej zatrudnić zawodowego fotografa, który specjalizuje się w fotografii ślubnej. Jego atutami są przede wszystkim wiedza, dobre aparaty fotograficzne i coraz częściej drony z kamerą. Dzięki temu otrzymamy zdjęcia o wysokiej jakości technicznej i artystycznej.

Poszukiwania fotografa najlepiej rozpocząć od zapytania znajomych. Można też poszukać w internecie. Gdy już mamy listę potencjalnych fotografów, wysyłamy zapytania o terminy, ceny i portfolio. 

Dlaczego warto przejrzeć portfolio?

Przed ostatecznym wyborem koniecznie przejrzyjmy portfolio. Dzięki niemu zorientujemy się, jaki styl ma fotograf i czy to jest właśnie to, o co nam chodzi. Musimy też zdecydować, czy bardziej będzie zależało nam na zdjęciach w większości ustawianych, czy też zechcemy rodzaj fotograficznego reportażu ze ślubu i wesela.

Wiele osób rezygnuje z początkujących fotografów. Rzeczywiście, fotograf z doświadczeniem będzie lepiej zorientowany w całej ceremonii i będzie wiedział, gdzie najlepiej się ustawić, by zdjęcia były idealne. Jednak bardzo często początkujący fotografowie mają świeże spojrzenie i ciekawe pomysły. Dlatego nie należy ich od razu skreślać. 

Czy spotkanie z fotografem jest niezbędne?

Oczywiście można umówić się przez telefon czy przez internet. Jednak osobiste spotkanie pozwoli nam lepiej się zorientować, czy wybrany przez nas specjalista to właśnie to. 

Ważne jest też miejsce spotkania. Jeśli fotograf zaprasza nas do swojego biura czy atelier, to możemy być pewni, że nie jest to dla niego dodatkowe zajęcie. Zawodowy fotograf ma zwykle lepszy sprzęt, co przekłada się na lepszą jakość zdjęć.

Przejrzyjmy razem z nim portfolio i wypytajmy o nurtujące nas sprawy. Zapytajmy o zapasowy aparat fotograficzny, dodatkowe usługi (np. czy ma drony z kamerą lub czy może fotografie wydać w postaci książki) czy ewentualne zastępstwo.

Świetnym sposobem na sprawdzenie, czy fotograf spełnia nasze oczekiwania, jest zrobienie sesji narzeczeńskiej. 

Umowa jest ważna

Bardzo ważnym punktem przy wyborze fotografa jest sporządzenie umowy. Powinna być czytelna i zrozumiała, a jednocześnie zawierać wszelkie niezbędne szczegóły.

Podstawowe punkty umowy to określenie wykonawcy, zleceniodawcy, zakresu i terminu zlecenia. Koniecznie trzeba ustalić też termin dostarczenia gotowych zdjęć. Oczywiście w umowie musi znaleźć się cena, wysokość zaliczki czy zasady odpowiedzialności za zerwanie umowy.

Warto w umowie uregulować przekazanie praw autorskich do zdjęć oraz zezwolenie na wykorzystanie niektórych zdjęć przez fotografa do celów reklamowych.

Gotową umowę trzeba koniecznie dokładnie przeczytać przed podpisaniem. Jeśli coś jest niezrozumiałe dla was lub wzbudzające wątpliwości, to należy to wyjaśnić i ewentualnie zmienić.