buty dziecięce

Jesień to świetna pora roku na wycieczkę w góry z dzieckiem, gdy nie jest jeszcze aż tak zimno, a można świetnie się bawić na stoku. Górskie wędrówki to doskonała opcja dla całej rodziny, nawet w przypadku małych dzieci. Można odkrywać wiele pięknych miejsc, pooddychać świeżym powietrzem, obcować z naturą, aktywnie wypocząć od miejskiego zgiełku. Wycieczka w góry musi być oczywiście dobrze zaplanowana, trzeba się do niej odpowiednio przygotować pod każdym względem, łącznie z doborem właściwego ubioru. Potrzebne będą odpowiednie buty dla dziecka, odzież i dodatki. 

Jakie wybrać buty dla dzieci na górskie wędrówki? 

Mogłoby się wydawać, że na górskie wędrówki wystarczy założyć zwykłe, codzienne buty dla dzieci, ale nie będzie to zbyt dobrym rozwiązaniem. Chodzenie po nierównościach jest nie lada wyzwaniem dla dziecka, łatwo o potknięcie się i uderzenie o coś stopą. Dobór właściwego obuwia jest kluczową kwestią, chodzi tutaj o bezpieczeństwo i komfort podopiecznego. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup butów trekkingowych, które są przystosowane do chodzenia po trudniejszym terenie, wspinania się. Jeśli wycieczka dotyczy niższych gór, z przewagą piaszczystej gleby i leśnej ściółki, to wystarczą lekkie buty trekkingowe, przewiewne, sięgające do kostki. 

Przy skalistym terenie powinno się założyć dziecku obuwie z wyższym stanem, co zapewni stopie dobrą stabilizację. Istotna jest gruba podeszwa, aby chodzenie po kamieniach nie sprawiało dziecku dyskomfortu. Zaleca się wybierać modele z membraną, która zapewni nieprzemakalność, a stopom umożliwi swobodne oddychanie. Ważne będzie również to, aby na stopach znajdowały się skarpetki wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. Świetnie sprawdzą się zarówno bawełniane, jak i bambusowe. Wystrzegać trzeba się syntetyków, które sprzyjają poceniu się stóp i zatrzymywaniu wilgoci wewnątrz buta. 

Jak ubrać dziecko na górską wyprawę?

W chłodne dni idealnie sprawdza się w góry bielizna termoaktywna, która zapewnia przyjemne ciepło i zapobiega wychłodzeniu organizmu. Bluzki i koszulki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze swobodnie oddychać i odprowadzają nadmiar wilgoci z ciała. Godne polecenia są te wykonane z wełny, włókien bambusowych czy bawełny. Istotne jest to, aby ubierać dziecko na cebulkę, gdzie następną warstwą będzie sweter lub bluza dresowa czy polar. Warto wybierać modele z kapturem, które zapewnią dodatkowe ciepło i będą lepiej chronić przed chłodem.

Spodnie powinny być długie, najlepiej softshellowe, lekkie, wygodne, przewiewne. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych warto założyć dziecku dodatkowe getry czy legginsy. Świetną ochronę przed opadami atmosferycznymi zapewniają spodnie wzbogacone o powłokę hydrofobową, dzięki czemu dziecko nie wróci przemoczone. W roli wierzchniego okrycia sprawdzi się kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa. Najlepszy będzie model lekki, który nie krępuje ruchów, oddychający. W plecaku z kolei warto mieć kurtkę typowo przeciwdeszczową. Nie można zapomnieć o nakryciu na głowę w postaci czapki bawełnianej lub wykonanej z mikrofibry. Godny polecenia będzie komin w zimniejsze dni.