sport

Powszechnie się uważa, że sport w zimie to nie jest najlepszy pomysł. Zima to w opinii wielu osób czas, który trzeba po prostu przeczekać, aby nie nabawić się kontuzji, czy też zwykłej choroby. Jak się jednak okazuje, sport w czasie zimy jest nie tylko możliwy, lecz co więcej, jest bardzo wskazany. Jakie konkretnie aktywności fizyczne mogą być polecone w zimie?

Dlaczego obawiamy się zimy?

Co konkretnie powoduje, że zima jest tak nielubianym przez sportowców czasem w roku? Co właściwie sprawia, że jest to czas sportowej stagnacji i oczekiwania na wiosnę? Nie da się ukryć, że głównym powodem, dla którego zima jest tak źle odbierana przez sportowców, jest po prostu bardzo niska temperatura, silny i zimny wiatr, a także często opady śnieg. Nie można również ukryć, że w czasie zimy nawierzchnia jest zmrożona, a przez to śliska, czyli sprzyja powstawaniu kontuzji. A na domiar złego w czasie zimy obficie sypana jest sól, która niezwykle negatywnie wpływa na sportowe buty oraz ubrania.

Jak zaradzić zagrożeniu?

Jak się jednak okazuje, zima nie musi być czasem czekania i nic nierobienia. Wystarczy tylko odpowiednio zabezpieczyć swoje ciało, aby możliwe stało się uprawianie sportu również i w czasie tej pory roku. Kluczowe w tej sytuacji jest to, aby posiadać termoizolacyjną bieliznę, która zapewni odpowiednią porcję ciepła nawet w czasie największego mrozu. Poleca się również posiadanie specjalnej sportowej kominiarki, która zabezpieczy szyję oraz twarz. Dzięki takiemu zestawowi aktywność fizyczna w czasie zimy stanie się tak samo wygodna, jak i w czasie lata. Co jednak koniecznie warto uprawiać i jaka aktywność fizyczna jest polecana na zimę?

Jaka aktywność fizyczna w czasie zimy jest polecana?

Aktywność fizyczna w czasie zimy powinna być przede wszystkim ostrożna i uważna, aby nie zrobić sobie krzywdy. Z tego też powodu poleca się przede wszystkim zwykłe spacery, lecz również nieco bardziej aktywny nordic walking. Osoby, które posiadają w okolicy nieco dobrej jakości nawierzchni, z powodzeniem mogą oddawać się nawet bieganiu. Sport ten uważany jest za zdecydowanie najzdrowszy i najlepiej wpływający na ciało, więc gdy tylko istnieje taka możliwość, zdecydowanie warto się poświęcić bieganiu. W przypadku gdy zima będzie nieco lżejsza, chodniki i ścieżki rowerowe wolne od zasp śniegu oraz pokrywy lodowej, poleca się również sięgnięcie po rower, szczególnie w formie wykorzystywania go do dojazdów do pracy, co połączy nie tylko możliwość uniknięcia zarażenia w autobusach, lecz również da szansę podtrzymania w czasie zimy formy.

Sporty zimowe

Aktywność fizyczna w zimie to jednak nie tylko sporty typowo letnie, lecz również liczne odmiany zimowe. Doskonałym pomysłem w czasie spędzania całej zimy w mieście jest udanie się na lodowisko i pojeżdżenie na łyżwach, co jest połączeniem sportu z rewelacją zabawą. Jeśli tylko ma się natomiast możliwość wyjazdu w góry, koniecznie trzeba skorzystać z szansy pojeżdżenia na nartach lub też na snowboardzie.

Na koniec warto pozostawić najprzyjemniejszą aktywność fizyczną w czasie zimy, czyli walki i bitwy na śnieżki, które z pewnością przyniosą największą radość wśród wszystkich wymienionych wyżej działań.