Styl skandynawski cechuje się przytulnością, budowaniem atmosfery domowego ogniska i subtelnym, naturalnym designem. Aranżacja wnętrza w takim stylu to propozycja dla każdego, kto ceni sobie harmonijny wygląd swojego mieszkania i lubi otaczać się stylowymi i zarazem funkcjonalnymi przedmiotami. Jak zaaranżować salon w stylu skandynawskim? Oto kilka podpowiedzi.

Kolorystyka

W stylu skandynawskim przeważają jasne barwy, pastele i odcienie ziemi. Dominować zatem będzie biel, ale przede wszystkim ta złamana, ciepła. Nie może tam również zabraknąć tonacji beżu, które nawiązują do barw ziemi, a także delikatnej zieleni. Styl skandynawski dopuszcza również kolorystykę pastelową, jednak w sposób bardzo subtelny i nienachalny. Decydując się na wystrój mieszkania czy samego salonu zgodnie z tymi trendami warto dobrze przemyśleć, jakich kolorów chcemy użyć na ścianach, a jakie dedykujemy innym elementom wystroju. W przypadku małych pomieszczeń najlepszym wyborem będą biele, które optycznie powiększają przestrzeń, natomiast w przypadku dużego salonu możemy pozwolić sobie na przykład na beże czy zieleń na ścianach.

Meble w stylu skandynawskim

Obecnie wielu producentów oferuje linie mebli w stylu skandynawskim, które cechują się prostotą i funkcjonalnością. Najważniejszym elementem wystroju salonu będzie sofa. Ta w stylu skandynawskim przeważnie ma prosty design, najczęściej na drewnianych nóżkach. Tapicerka przeważnie wykonana jest z miłego w dotyku weluru, bez dodatkowych przeszyć i pikowań, choć te mogą się również zdarzyć w niektórych modelach. 

Oprócz sofy charakterystycznym elementem wystroju wnętrza w stylu skandynawskim jest fotel, często z podnóżkiem, który ma być miejscem głębokiego relaksu.

Jeśli chodzi o pozostałe meble w salonie, to na pewno będzie to prosty, drewniany stolik kawowy oraz komoda – najlepiej w jasnej tonacji kolorystycznej.

Oświetlenie

Ważnym elementem wystroju skandynawskiego jest oświetlenie. Oprócz światła górnego w pomieszczeniu warto zastosować dodatkowe punkty, na przykład w postaci lampek czy kinkietów. Świetny efekt zrobią również diody o ciepłej barwie światła. Bardzo ładnie wyglądać będą lampy z papierowym abażurem.

Akcesoria i dodatki

Nieodłącznym elementem stylu skandynawskiego są dodatki, które sprawiają, że wnętrze nabiera przytulności. Na sofie, fotelu czy parapecie koniecznie muszą znaleźć się poduszki ozdobne. Świetnym rozwiązaniem będzie również narzucenie na sofę miłego w dotyku i przytulnego koca, w odcieniu kontrastującym do kolorystyki mebla. 

Styl skandynawski sprzyja spotkaniom w gronie najbliższym, dlatego doskonałym dodatkiem do wnętrza będą różnego rodzaju podkładki pod kubki, drewniane tacki czy świeczki dodające przyjemnego, rodzinnego klimatu.

Wyjątkowy wystrój w dobrej cenie

Aranżacja salonu w stylu skandynawskim, pomijając zakup mebli, nie jest zbyt kosztowną inwestycją, jednak na same dodatki i akcesoria, które uczynią wnętrze przytulnym i pełnym rodzinnego klimatu, będziemy musieli wydać kilkaset złotych.

Jeśli zabraknie nam środków na zakup odpowiednich dekoracji, pomocna może okazać się szybka pożyczka w niewielkiej kwocie. Taką pożyczkę możemy wygodnie zaciągnąć przez Internet i spłacić w dogodnym terminie, a pięknie urządzone dzięki niej wnętrze będzie nam służyło przez wiele lat.