Często przed rozmową z nowym pracodawcą zastanawiamy się jak przygotować się do rozmowy o pracę. Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym możemy nie tylko zaprezentować swoje kompetencje, ale też poznać potencjalnego pracodawcę. Jednak to spotkanie bywa stresujące. Dlatego podpowiadamy, jak przygotować się do rozmowy o pracę, by poczuć się pewnie i komfortowo.

Poznaj firmę

Zanim uda Ci się dostać na rozmowę, zorientuj się w misji, wizji oraz wartościach firmy. Wiedza na temat potencjalnego pracodawcy świadczy o Twoim zainteresowaniu i zaangażowaniu.

Przygotuj odpowiedzi na typowe pytania

„Dlaczego chciałbyś pracować właśnie u nas?”, „Gdzie widzisz siebie za 5 lat?”. To tylko przykłady pytań, które mogą paść podczas rozmowy o pracę. Zastanów się nad odpowiedziami przy przygotowywaniu do rozmowy o pracę.

Zastanów się, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

Twoje jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej też mają znaczenie. Może to być np. pytanie o możliwość rozwoju w firmie czy o kulturę organizacyjną.

Ubierz się odpowiednio

Strój powinien odzwierciedlać charakter branży i firmy, do której się udasz. Pamiętaj jednak, aby przede wszystkim czuć się w nim dobrze. Przygotowanie przed rozmową o pracę jest stresujące, więc musisz czuć się komfortowo!

Przypomnij sobie swoje doświadczenie – jak przygotować się do rozmowy o pracę

Wiedza na temat własnego CV pomoże Ci pewnie odpowiedzieć na pytania dotyczące Twojej kariery.

Wypracuj postawę przygotowując się na rozmowę o pracę

Nie tylko to, co mówisz, ale jak się prezentujesz ma znaczenie. Pewność siebie to klucz!

Co wziąć ze sobą na rozmowę o pracę

Zawsze warto mieć przy sobie dodatkową kopię swojego CV oraz listu motywacyjnego. Ponadto, jeśli dotyczy to stanowiska, na przykład grafika, warto mieć przy sobie portfolio. Nie zapomnij też o notatniku – zawsze możesz zapisać ważne informacje.

Czego nie mówić na rozmowie o pracę?

Unikaj negatywnych opinii na temat poprzedniego pracodawcy, a także prywatnych spraw, które nie mają związku z pracą. Staraj się nie krytykować i nie skupiać na tym, czego nie potrafisz, zamiast tego skoncentruj się na swoich mocnych stronach.

Przygotuj się na testy i zadania

Niektóre firmy podczas rozmowy o pracę mogą prosić o rozwiązanie testów kompetencyjnych. Zorientuj się wcześniej, czy takie czekają Cię podczas spotkania.

Ustal drogę i czas dojazdu

Zorientowanie się, jak przygotować się do rozmowy o pracę z logistycznego punktu widzenia, jest równie ważne. Upewnij się, że wiesz, jak dotrzeć na miejsce i ile to zajmie czasu.

Wychodząc z założenia, że rozmowy o pracę to nie tylko okazja dla pracodawcy, by Cię poznać, ale też dla Ciebie, by dowiedzieć się więcej o firmie, warto postarać się, by były one jak najbardziej owocne. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Ci w odpowiednim przygotowaniu się do tego wydarzenia. Powodzenia!