Problemy z bólem nóg złapią większość z nas w pewnym momencie naszego życia. Jednym z ogólnych zaleceń, które łagodzą dyskomfort najbardziej powszechnych problemów ze stopami, jest odpowiednie dopasowanie butów. Słabo dopasowane buty mogą pogłębić objawy bólu stóp i w wielu przypadkach być główną przyczyną problemu. Ważne jest, aby kupować obuwie, które od momentu zakupu jest właściwie dopasowane. Nigdy nie należy kupować obuwia z nadzieją, że później się rozciągnie lub wyrobi.

Oznaką, że Twoje buty są za małe to „skurcze stóp” lub „obcieranie” podczas chodzenia lub biegania, a także pęcherze na palcach lub pomiędzy nimi. Odpowiednio dopasowane buty zapewniają odpowiednią przestrzeń do swobodnego poruszania palcami. Niewłaściwie dobrane buty mogą również powodować lub nasilać haluksy i inne typowe problemy ze stopami. Dla wielu osób cierpiących na poważniejsze schorzenia, takie jak cukrzyca, właściwe dopasowanie obuwia jest jeszcze bardziej krytyczne.

Jest wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowego obuwia. Dopasowanie i rozmiar obuwia są dwiema najważniejszymi kwestiami. Można odnieść korzyści z faktu, że stopy są mierzone i profesjonalnie dopasowywane przez ekspertów, którzy rozumieją sposób, w jaki obuwie ma być dopasowane. Już coraz częściej można się spotkać z elektronicznym mierzeniem rozmiaru stóp, aby dopasować najlepsze obuwie sportowe.

Oto kilka punktów do rozważenia w odniesieniu do właściwego dopasowania buta:

Przymierzanie butów później w ciągu dnia (wieczorem) jest zawsze najlepsze. Zapewni to prawidłowe dopasowanie obuwia, nawet jeśli stopy stały się bardziej opuchnięte w ciągu dnia.

Każdego roku należy zmierzyć obie stopy. Lewa i prawa stopa najprawdopodobniej nie są w tym samym rozmiarze i mogą zmieniać się z roku na rok.

Należy zakupić obuwie dopasowane do ogólnego kształtu stopy. (w myśl zasady – nie próbuj dopasowywać kwadratowego kółka do okrągłego otworu). 

Obuwie musi zapewniać odpowiednią ilość miejsca na palce podczas stania. Między najdłuższym palcem a końcem buta powinna być odpowiednia przestrzeń (około szerokości kciuka). Najszersza część stopy powinna znajdować się w najszerszej części buta.

Buty powinny być wygodnie dopasowane, ale nie powinny być ciasne. Przechadzaj się w bucie i upewnij się, że czujesz się w nim komfortowo. Upewnij się, że nie ma żadnych punktów ucisku od szwów.

Rozmiar buta

Przy zakupie obuwia ważne jest, aby pamiętać, że masz „rozmiar stopy”, a nie „rozmiar buta”. Każdy producent obuwia będzie używał różnych opatentowanych „rozmiarów” lub form butów do produkcji swojego obuwia. Na przykład rozmiar „37” będzie się różnił w zależności od marki, a nawet w zależności od stylu w ramach tej samej marki. To właśnie w tym przypadku doświadczenie profesjonalistów w sklepie obuwniczym jest ważne, ponieważ rozumieją oni subtelne różnice w dopasowaniu produktu pomiędzy wieloma markami i stylami. Rozumieją oni również różnice w dopasowaniu pomiędzy poszczególnymi kategoriami obuwia.

Szerokość obuwia

Niektóre marki mogą nie używać standardowych szerokości i po prostu określać swoje obuwie jako wąskie, średnie, szerokie itp. Kluczem do zapamiętania jest to, że w końcu rozmiar i szerokość napisane na pudełku nie mają znaczenia, liczy się dopasowanie buta do stopy! Przy wyborze obuwia i niezdecydowanym wyborze pomiędzy rozmiarami, lepiej jest wybrać większy rozmiar. O wiele łatwiej jest dopasować dopasowanie większego buta do skarpet, wkładek lub innego wzoru sznurowania niż próbować wydłużyć krótki but.