Malowanie mieszkania

Przy odświeżeniu ścian w mieszkaniu kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie malowanej powierzchni. Ma to na celu uzyskanie idealnej przyczepności farby do powierzchni, którą zamierzamy pomalować. Są to małe szczegóły, ale od ich przygotowania, zależy końcowy efekt malarski. Właściwe przygotowanie ściany do malowania może wymagać intensywnych przygotowań, ale w ostatecznym rozrachunku zawsze jest warte inwestycji.

Oto więc poradnik przygotowania ściany krok po kroku, który należy wykonać przed malowaniem zarówno powierzchni wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Mycie to podstawa

Elewacja budynku – czyli powierzchnia zewnętrzna jest na ogół narażona na zabrudzenia, kolor blaknie od promieni UV, a różne warunki pogodowe wpływają na strukturę powierzchni. Ściany zewnętrzne należy dokładnie umyć spryskując je przykładowo wodą z węża oraz dodatkowo można pokryć ją specjalnymi roztworem antypleśniowym. Pozostawić powierzchnię do całkowitego wyschnięcia, aby farba dobrze przylegała do powierzchni, a nie do pleśni i brudu.

Powierzchnia wewnętrzna nie wymaga silnego zmywania jak powierzchnie zewnętrzne. Za pomocą roztworu mydła i ręcznika można uzyskać doskonały efekt – wszystkie plamy szybko znikną, nawet te od długopisów czy też flamastrów. Do usuwania plam z tłuszczu można użyć sody oczyszczonej – skutecznie wchłonie cały tłuszcz ze ściany.

Szlifowanie i skrobanie

Jeśli masz bardzo mocny kolor farby na ścianie – szlifowanie może okazać się niezbędne. Wcześniejsze farby należy dokładnie zdrapać długimi pociągnięciami packi z papierem ściernym. Skrobanie ścian jest niezbędne nie tylko do pozbycia się starych łuszczących się farb, ale także do niwelowania wykwitów, pęcherzy, pęknięć i innych wad powierzchni.

Ukrywanie niedoskonałości

Przy użyciu masy szpachlowej ukryjecie małe niedoskonałości, takich jak otwory po gwoździach, wgniecenia itd. Po wyschnięciu szpachli koniecznie użyj papieru ściernego, aby wygładzić powierzchnię.

Gruntowanie ściany

Zewnętrzna powierzchnia wymaga podkładu przystosowanego do panujących warunków atmosferycznych na dworze. Na większości nowych, niepomalowanych powierzchni zewnętrznych wystarczy jedna warstwa podkładu. Jednak dla starych i podatnych na uszkodzenia powierzchni zewnętrznych lepsze są wysoce zaawansowane podkłady, które głęboko penetrują ściany.

Grunt do wnętrz jest oczywiście również potrzebny, co prawda nie musi mieć on takiej mocy jak preparaty stosowane na zewnątrz, ale dzięki niemu farba z pewnością będzie się trzymać idealnie powierzchni.

Zobacz także: testosteronowy.pl – portal dla mężczyzn

Próbne malowanie

Jeśli już szykujesz się na malowanie ścian, upewnij się, że przeprowadzisz test wyboru koloru na powierzchni. W celu skutecznego przetestowania koloru, kup próbkę odcieni swoich ulubionych kolorów. Na niewielkiej części przygotowanej powierzchni, pomaluj próbki kolorów. Dla łatwiejszego porównania rozważ nałożenie dwóch warstw farby, ponieważ druga warstwa często zmienia odcień koloru.