Prawidłowe ciśnienie u osób starszych

Nadciśnienie tętnicze stanowi globalny problem zdrowotny, dotykając co trzecią osobę na świecie, i według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest najczęstszą przyczyną zgonów na globie. Jednak nie wolno lekceważyć również niskiego ciśnienia krwi, zwanej hipotonią. Zachowanie odpowiedniego poziomu ciśnienia krwi ma kluczowe znaczenie przez całe życie, w tym także w wieku starszym. W niniejszym artykule omówimy, jak dbać o ciśnienie krwi u osób starszych i jakie są normy w tym zakresie.

Czym jest ciśnienie krwi i co oznacza?

Wartość ciśnienia krwi odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia, co jest powszechnie znane. Wysokie ciśnienie krwi, znane również jako nadciśnienie, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, udary mózgu czy choroby nerek. Z kolei zbyt niskie ciśnienie krwi, zwane niedociśnieniem, także nie jest bezpieczne, gdyż może prowadzić do zawrotów głowy, omdleń czy problemów z układem krążenia. Dlatego istotne jest, aby monitorować stan układu krążenia i regularnie mierzyć ciśnienie krwi w każdym wieku. Ale czym tak naprawdę jest ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew przepływa przez naczynia krwionośne w organizmie. Odpowiedzialne za przepływ krwi w tętnicach jest serce, które za każdym uderzeniem wyrzuca określoną ilość krwi. Następnie krew rozprowadza się po naczyniach tętniczych, dostarczając składniki odżywcze do wszystkich narządów naszego ciała.

Wyróżniamy dwa parametry ciśnienia krwi: ciśnienie skurczowe, które opisuje siłę pompowania krwi w trakcie skurczu serca, oraz ciśnienie rozkurczowe, które opisuje siłę w naczyniach tętniczych podczas rozkurczu serca. Normy ciśnienia różnią się w zależności od grupy wiekowej. W tym artykule skupimy się na prawidłowym ciśnieniu u osób starszych.

Normy ciśnienia u osób starszych

Zazwyczaj przyjmuje się, że prawidłowe i optymalne ciśnienie krwi wynosi 120/80. Jednak w przypadku różnych grup wiekowych dopuszcza się pewne odchylenia od tej normy. Normy ciśnienia u osób starszych różnią się od norm obowiązujących dla młodszych osób.

U osób starszych, wraz z wiekiem, można zauważyć tendencję do wzrostu ciśnienia krwi przy jednoczesnym spadku pulsu. Jak więc kształtują się normy ciśnienia krwi u osób starszych?

Prawidłowe ciśnienie u osób:

  • powyżej 50. roku życia – około 129/85 mmHg,
  • powyżej 60. roku życia – około 130/86 mmHg,
  • Od 60. do 64. lat – około 134/87 mmHg,
  • powyżej 65. roku życia – około 135/88 mmHg,
  • od 70. do 79. lat – około 140/80 mmHg,
  • powyżej 80. lat – około 140/70 mmHg.

Puls u osób starszych powinien utrzymywać się w granicach 60-70 uderzeń na minutę.

Wysokie ciśnienie u osób starszych – jak je obniżyć?

Monitorowanie ciśnienia krwi u osób starszych jest kluczowe, gdyż nieprawidłowe ciśnienie może prowadzić do poważnych schorzeń. Nadciśnienie u seniorów może być przyczyną niewydolności serca, zawału czy udaru mózgu. Często osoby starsze zmagać się również z hipotonią ortostatyczną, co oznacza szybki spadek ciśnienia krwi podczas zmiany pozycji ciała.

Objawy wysokiego ciśnienia u seniorów mogą obejmować bóle głowy, duszności, kołatanie serca, uderzenia gorąca, zaczerwienienie twarzy i dekoltu. Warto zaznaczyć, że czasami przekroczenie normy ciśnienia krwi u osób starszych może wywoływać objawy podobne do tych występujących przy niedociśnieniu. 

Jak więc obniżyć wysokie ciśnienie u osób starszych? 

Przede wszystkim, w momencie zauważenia wysokiego ciśnienia, warto zająć się relaksem – najlepiej położyć się w wygodnej pozycji i skupić się na uspokojeniu oddechu. Warto również wypić szklankę wody w sposób powolny i zadbać o dostęp świeżego powietrza w pomieszczeniu. W dłuższej perspektywie zmiana diety oraz regularna aktywność fizyczna mogą pomóc w utrzymaniu właściwego ciśnienia krwi u osób starszych. W przypadku pacjentów z nadciśnieniem może być konieczne rozważenie leczenia farmakologicznego.

Niskie ciśnienie u osób starszych – jak je podnieść?

Niskie ciśnienie krwi może prowadzić do niedotlenienia narządów, w tym mózgu, co u seniorów może objawiać się nagłymi zaburzeniami równowagi, omdleniami, a nawet utratą przytomności.

Objawy niskiego ciśnienia krwi u osób starszych mogą obejmować bóle i zawroty głowy, senność, fizyczne zmęczenie i osłabienie, problemy ze wzrokiem, trudności w koncentracji, brak stabilności i chwiejny chód i kołatanie serca.

Podstawowym podejściem do radzenia sobie z hipotonią u osób starszych jest modyfikacja stylu życia. Wskazane jest zwiększenie uwagi poświęcanej nawykom żywieniowym i wdrożenie diety niskociśnieniowej. Dieta ta opiera się przede wszystkim na produktach pełnoziarnistych, takich jak ciemne pieczywo, kasze czy razowe makarony. Warto jednak pamiętać, że niektóre produkty bogate w błonnik mogą nie być odpowiednie dla osób starszych lub z zaburzeniami trawienia. Zwiększona aktywność fizyczna, takie jak ćwiczenia dla seniorów, spacery, wodny aerobik czy nordic walking, może również pomóc w radzeniu sobie z niskim ciśnieniem krwi u seniorów. Więcej istotnych informacji na temat zdrowia osób starszych znajdziesz na stronie: https://panobeauty.com/.