Na czym polega test słuchu i jak się go wykonuje?

O ile pogorszenie wzroku zazwyczaj od razu budzi nasze obawy, tak słuch zdarza nam się traktować nieco po macoszemu. A to błąd, ponieważ wczesne wykrycie niewielkiego ubytku słuchu, to szansa na znacznie bardziej efektywne i szybsze wyleczenie. Na czym polega i kiedy warto przeprowadzić test słuchu?

Na czym polega test słuchu?

O ile niewielkich problemów ze słyszeniem możemy na początku w ogóle nie zauważać, tak duży ubytek słuchu wiąże się ze znacznym pogorszeniem naszego komfortu życiowego, a nawet prowadzi do alienacji społecznej. Jeśli odczuwany różnice w słyszeniu, to nawet w domu możemy wykonać prosty i bezpłatny test słuchu. Aby przeprowadzić takie badanie we własnym domu, niezbędne jest posiadanie, np. komputera lub smartfona z dostępem do Internetu. Najlepiej również zadbać o porządne słuchawki oraz głośniki, które są gwarancją, że badanie zostanie przeprowadzone prawidłowo. 

Bezpłatny test słuchu polega najczęściej na krótkim, kilkuminutowym badaniu, w którym należy udzielić odpowiedzi na kilka pytań, Część pytań dotyczy również odsłuchiwanych nagrań, dzięki którym możliwe jest ustalenie, jakie ubytek słuchu nas dotyczy. Po przeprowadzonym badaniu otrzymuje się wynik, który może być wskazaniem do wizyty u profesjonalnego lekarza, np. audiologa, laryngologa czy foniatry. 

Jak miarodajny jest bezpłatny test słuchu?

Bezpłatny test słuchu nie zastąpi wizyty u lekarza specjalisty, ale jest dobrym sposobem na to, aby upewnić się, czy powinniśmy zgłosić się do lekarza. Przede wszystkim dowiemy się z niego, czy z naszym słuchem jest wszystko w porządku, czy może jednak posiadamy umiarkowany lub znaczny ubytek słuchu. Istotne jest to, że badanie możemy na spokojnie i bez niepotrzebnego stresu przeprowadzić w warunkach domowych i nie potrzebujemy do tego żadnych specjalistycznych urządzeń. 

Jak go wykonać?

Jak wyżej zostało wspomniane, aby go przeprowadzić, potrzebujemy dostępu do Internetu oraz komputer lub smartfon. Zaleca się także użycie zamkniętych słuchawek. Badanie jest krótkie i proste – wystarczy wykonywać kolejne polecenia i udzielać odpowiedzi, a na zakończenie pojawi się wynik testu. Ważne jest również, aby przeprowadzać go w cichym i spokojnym otoczeniu bez hałasu w tle – nawet niewielkie dźwięki z zewnątrz mogą zakłócać prawidłowe słyszenie. 

Kto może skorzystać z bezpłatnego testu słuchu?

Badanie to zostało stworzone z myślą o wszystkich, którzy chcą skontrolować stan swojego słuchu, ponieważ z jakichś przyczyn wydaje im się, że ich słuch się w jakiś sposób pogorszył. Test mogą wykonać zarówno osoby z niewielkimi problemami z prawidłowym słyszeniem, jak i takie, które zauważyły u siebie już dość spore problemy w tym względzie. Jeśli okaże się, że w naszym przypadku nie ma mowy jeszcze o, choć najmniejszym ubytku słuchu, a jednak nadal mamy pewne obawy, to zawsze możemy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi znacznie bardziej wnikliwe i szersze badania. Jeśli natomiast otrzymamy wynik pozytywny, np. umiarkowany lub znaczny ubytek słuchu, to najlepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza.