robot sprzatający

 Odkurzanie to czynność, bez której trudno wyobrazić sobie sprzątanie mieszkania. Niektórzy muszą ją wykonywać częściej, inni rzadziej. Wychodząc naprzeciw naszym codziennym potrzebom producenci sprzętu AGD oferują nowoczesne odkurzacze w formie robota, którego możemy zaprogramować na odkurzanie. Dziś przyjrzymy się bliżej temu wynalazkowi prezentując zarówno jego zalety, jak i wady.

 Zalety robota sprzątającego

Przede wszystkim należy wskazać na główną jego cechę, która jest jednocześnie największym atutem tego urządzenia, a mianowicie samodzielne odkurzanie bez udziału człowieka. Wystarczy ustawić odpowiedni program, a robot sam zacznie odkurzać wskazaną powierzchnię. Jest przy tym na tyle inteligentny, że będzie zgrabnie omijał wszystkie napotkane po drodze przeszkody, jak porzucone na podłodze przedmioty, buty czy nawet skarpety. Nie musimy więc się obawiać, że robot wessie coś i się…zaklinuje. 

Niewątpliwą zaletą robota sprzątającego jest jego dokładność. Dzięki temu, że program konkretnie określa, w którym miejscu ma sprzątać, przebędzie on precyzyjnie wskazaną trasę w taki sposób, aby nie pozostawić ani centymetra niepoodkurzanej powierzchni. Po ukończonej pracy powróci on do swojej bazy. 

Bezwzględnym atutem urządzenia jest również fakt, iż możemy nim sterować zdalnie za pomocą aplikacji w telefonie. Oznacza to, że możemy uruchomić go będąc poza domem, a ten wykona dokładnie taki cykl, jak został mu wskazany. 

 Wady robota sprzątającego 

Jedną z najczęściej wymienianych wad urządzenia jest jego wysoka cena. Za dobrej jakości robota sprzątającego w sklepie Xiaomi Wrocław zapłacimy około 2.000-3000zł, co stanowi kilkukrotnie wyższą cenę niż zakup tradycyjnego odkurzacza. Ponadto, po upływie okresu gwarancji, w razie awarii musimy liczyć się z dość kosztowną naprawą i wymianą części. Użytkownicy robotów sprzątających czasami zwracają uwagę na fakt, iż nie są one w stanie dokładnie poodkurzać miękkich powierzchni takich jak dywany i trzeba wówczas użyć robota kilkukrotnie tylko do tego jednego elementu podłogi. Na tym jednak wady urządzenia się kończą i trudno szukać kolejnych, które będą w stanie przyćmić całą paletę jego zalet. 

 Na co zwracać uwagę kupując robota sprzątającego

 Zanim wybierzemy konkretny model urządzenia, warto porównać między sobą kilka z nich, biorąc pod uwagę moc odkurzania, jak również liczbę dostępnych funkcji. Należy też upewnić się, że dany robot może być sterowany zdalnie, gdyż niektóre z dostępnych na rynku egzemplarzy wymagają manualnego włączenia.

Zakup robota sprzątającego to świetna inwestycja, jeśli odkurzanie nie jest naszą mocną stroną lub zwyczajnie nie mamy czasu na to, aby systematycznie wykonywać tę czynność i tym samym utrzymać powierzchnię naszego mieszkania w czystości. Jeśli chwilowo nie mamy odłożonych oszczędności na zakup tego sprzętu, rozwiązaniem mogą być szybkie pożyczki, dzięki którym można w prosty sposób sfinansować ten zakup. Pamiętajmy tylko o regularnej spłacie zobowiązania, aby nie narażać się na dodatkowe koszty odsetkowe.