Jak ubrać się na rozmowę o pracę

Rozmowa o pracę to ważny moment w życiu każdego z nas – jest on również dość stresujący.  Aby zniwelować choć trochę stres z tym związany, przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci o czym należy pamiętać dobierając strój na rozmowę o pracę. Zapraszamy do lektury!

Dress code w firmie

Najlepszym sposobem będzie zapytanie się znajomego, który pracuje w wybranej firmie, o to jaki styl ubierania panuje w firmie. Ewentualnie poszukaj w internecie zdjęć z ich biura lub wyjazdów. Branża, do jakiej aplikujesz, również może Ci wiele powiedzieć. Na przykład, dress code będzie w kancelarii prawnej będzie dużo poważniejszy niż w firmie it.

Stanowisko a ubiór

Jest to kolejne kryterium, którym należy się kierować przy wyborze ubioru. Mniej formalne stanowiska lub niższego szczebla z pewnością nie będą wymagały przykładowo smokingu dla mężczyzn. Nie należy oczywiście przesadzać z brakiem formalnego ubioru – mimo wszystko należy się ubrać schludnie i adekwatnie do sytuacji.

Przygotuj się wcześniej

Rozmowa kwalifikacyjna może być stresującym wydarzeniem. Dlatego też przygotuj się do niej zawczasu. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o czystości ubrania, wszelkie plamy i zagniecenia nie będą świadczyć dobrze o Tobie. Przymierz koniecznie ubranie parę dni przed rozmową rekrutacyjną. Jeśli od dawna nie nosiłaś tego ubrania, może okazać się ono zbyt workowate lub ciasne. Co więcej? Oczywiście obuwie – czyste, wypolerowane i dopasowane. Nie zakładaj klapek, japonek, czy też sandałów. 

Dodatki do ubioru

Rozmowa o pracę nie jest konkursem stylów. Będziesz omawiał Twoją przyszłą karierę z potencjalnym pracodawcom. Nie możesz sobie pozwolić na to, aby szalony krawat lub brzęczące bransoletki rozpraszały i odwracały uwagę od Twoich umiejętności. Wybierz prosty krawat i pasek, a biżuterię, w tym zegarek, ograniczysz do minimum. Należy również upewnić się, że torba lub teczka, którą przynosisz, jest czysta i w dobrym stanie.

Komfort to podstawa

Wybierając modę zamiast praktyczności możesz sprowadzić na siebie klęskę podczas rozmowy. Kiedy jest Ci niewygodnie, trudno zadbać o dobry wizerunek i skupić się na zadawanych pytaniach. Jeśli jesteś kobietą, możesz zostawić buty na bardzo wysokim obcasie w domu. Zamiast tego, zdecyduj się na ubranie, które naprawdę ci się podoba i dobrze leży. Pamiętaj, że kiedy czujesz się dobrze, emanuje z ciebie atmosfera pewności siebie i spokoju. Jeśli możesz, zabierz do samochodu zapasowy strój na wypadek, gdyby zdarzyło się coś złego – np. Oblejesz się kawą.

Mamy nadzieję, że powyższe rady będą przydatne, a Twoja rozmowa o pracę wypadnie świetnie i będziesz mógł pracować w wymarzonym miejscu. Trzymamy kciuki!