Dopasuj sukienkę do sylwetki

Sukienka dodaje kobiecości i pozwala wyeksponować atuty damskiej sylwetki, jednak tylko wtedy, gdy dobierzemy odpowiedni jej fason do naszej figury. Dziś podpowiemy, jakimi zasadami się kierować wybierając idealną sukienkę.

Sukienka dla gruszki

Kobieta o figurze gruszki charakteryzuje się wąskimi ramionami oraz niewielkim biustem, a także szerokimi biodrami i wydatnymi pośladkami. Aby wyrównać proporcje między górą a dołem sylwetki, należy wybrać fason sukienki o kroju kopertowym bądź koszulowym. Figura gruszki będzie się świetnie prezentować w sukience z dekoltem w szpic, który wyeksponuje biust. Dół natomiast powinien być lekko rozkloszowany, lecz opływający biodra. Aby optycznie powiększyć górną część tułowia, warto wybierać sukienki, które posiadają wzory lub zdobienia w części bluzkowej, za to spódnicę mają w jednolitym kolorze.

Sukienka dla klepsydry 

Klepsydra jest najbardziej pożądaną wśród kobiet sylwetką, gdyż posiada idealne proporcje: ramiona tej samej szerokości, co biodra, widoczne wcięcie w talii oraz okrągłe pośladki. Na klepsydrze doskonale leżeć będą sukienki inspirowane latami 50-tymi i 60-tymi, czyli te o dopasowanej górze, podkreślonej talii oraz spódnicy o kształcie litery A. Panie o sylwetce klepsydry powinny wybierać sukienki z głębokim, okrągłym dekoltem lub tym w kształcie serca.

Sukienka dla jabłka

Cechą charakterystyczną kobiety o figurze jabłka jest okrągły, wystający brzuszek bez wcięcia w talii, małe pośladki oraz bardzo zgrabne nogi. Fason sukienki powinien być tak dopasowany, aby optycznie zmniejszyć talię i wyeksponować największy atut sylwetki, czyli nogi. Najlepszym wyborem dla jabłka będą sukienki odcinane pod biustem, z tzw. karczkiem. Sprawdzą się tu sukienki o kroju kopertowym, z trójkątnym dekoltem. Zdecydowanie odradzamy sukienki z paskiem w talii, które, wbrew pozorom wcale jej nie podkreślą, wręcz przeciwnie – uwydatnią fałdki na brzuchu.

Sukienka dla kolumny

Ten rodzaj figury charakteryzuje się prostą, chłopięcą budową. Praktycznie cała sylwetka zamyka się w jednej linii: ramiona talia i biodra są podobnej szerokości. Cała sylwetka jest szczupła, dzięki czemu jest też bardzo zgrabna. Kobiety kolumny zwykle mają jednak kompleksy z powodu braku zarysowanych kształtów. Mogą je jednak optycznie uzyskać, wybierając odpowiedni model sukienki. Będzie to z pewnością sukienka z rozkloszowanym dołem lub spódnicą w kształcie bombki, która optycznie doda centymetrów w biodrach i na pośladkach. Góra natomiast powinna mieć dodatkowe poszerzenie na ramionach w postaci falbanek czy koronek, a taia przewiązany pasek. W ten sposób prosta sylwetka nabierze kształtów i jednocześnie wyeksponuje zgrabne ramiona oraz nogi.

Sukienka dla rożka

Ostatnim z typów sylwetki, na który chcemy zwrócić uwagę, jest tzw. rożek. Osoba o tym kształcie charakteryzuje się szerokimi ramionami, dość małymi piersiami, brakiem wcięcia w talii oraz bardzo wąskimi biodrami i szczupłymi nogami. Aby dodać proporcji takiej sylwetce, warto wybierać sukienki, które posiadają górę bez zdobień, z pofałdowanym dekoltem, który doda nieco “rozmiaru: piersiom. Sukienka powinna mieć zaznaczoną talię oraz mocno rozkloszowany dół, który optycznie powiększy biodra.

Dopasowując krój sukienki do własnego typu sylwetki będziemy mieć pewność, że zawsze będziemy prezentować się idealnie, a atuty naszej figury będą odpowiednio podkreślone.